Najciekawsze newsy ze świata Apple i IT.

Przegląd programów pocztowych dla macOS – Unibox – część I

Tak, jak wspominałem we wczorajszym wpisie – postanowiłem zrobić krótki przegląd dostępnych programów pocztowych dla macOS. Wbrew pozorom – wybór jest całkiem spory: od bezpłatnych do płatnych. Dziś na celownik bierzemy:

Unibox

Niewielu z Was pamięta pewnie początki skrzynek pocztowych. I słusznie, bo te sięgają lat 80 i dawniej. Tak naprawdę od tamtej pory niewiele się zmieniły (poza rewolucyjnym IMAP – ale to temat na oddzielny wpis) – ciągle z serwera pobieramy setki wiadomości od różnych nadawców. Jedne zawierają tylko tekst, inne zdjęcia, jeszcze inne dowolne pliki. Każda z wiadomości zawiera adres nadawcy, temat oraz godzinę wysłania wiadomości. Zazwyczaj sortujemy je wszystkie po dacie nadejścia – najstarsze najniżej, a na samej górze te najnowsze.

A może czas na małą rewolucję w poczcie…?

Każdy z nas korzysta codziennie z poczty elektronicznej i nikt nie zastanawia się, dlaczego działa ona w taki sposób, jak działa. Korzystamy co prawda z różnych programów pocztowych, ale wciąż obsługa i zasada jest mniej więcej taka sama.
Twórcy programu Unibox wpadli na pomysł, że może zamiast traktować każdego maila jako nowe zadanie, może lepiej po prostu powątkować je i powrzucać do skrzynek opatrzonych nadawcą – tak jak w sms-ach. Dostajemy wiadomość od mamy to automatycznie dokleja się do innych wiadomości z opisem „mama”.

Ludzie

Wszystkie e-maile grupowane są do kontaktów. Oznacza to, że każda osoba pojawia się tylko raz na liście z mailami. Lista sortowana jest od ostatnio otrzymanych wiadomości.

wiadmości

Wiadomości

Klikając na daną osobę, możesz zobaczyć pogrupowane maile od tej osoby. Jeden po drugim. Od ostatniego do najświeższego.

 

załączniki

 

 

 

 

Załączniki

Klikając jeszcze dalej, zobaczysz wszystkie załączniki, jakie otrzymałeś od danej osoby, z uwzględnieniem zdjęć, filmów, dokumentów, czy pdf-ów.

Konfiguracja

Konfiguracja programu jest bajecznie prosta. Przy uruchomieniu poproszeni zostajemy o podanie adresu e-mail, oraz hasła do naszej skrzynki. Cała reszta odbywa się automatycznie. Unibox obsługuje protokoły POP3 oraz IMAP.

Chwilę później wita nas polski interface z widokiem maili, pogrupowanych po nazwach nadawców. Pierwsze wrażenie „wow”, choć u mnie było ono tylko chwilowe. Niestety na próżno szukać ustawień filtrów, po których możemy sortować wiadomości, czy wrzucać je do swoich katalogów. Problemem okazują się również czaty grupowe, ponieważ Unibox nie radzi sobie z wątkowaniem takich.

Podsumowanie

Chwilową euforię na widok porządku w skrzynce odbiorczej, zastąpiło rozczarowanie, kiedy uświadomiłem sobie że posortowana poczta wątkami przypisanymi do konkretnych osób, czy nadawców jest trudna do ogarnięcia, jeśli pracujemy z dużą ilością różnych wątków. Posłużę się przykładem Allegro. Wystawiam jakieś przedmioty, sprzedaję je kilku osobom, dostaję kilkanaście wiadomości, dotyczące różnych transakcji i wszystkie one znajdują się w 1 wątku zatytułowanym: „Allegro”. Teraz już wiem, dlaczego ktoś wpadł na pomysł, że tradycyjna skrzynka pocztowa to zbiór zadań do wykonania i każde zadanie, powinniśmy wyświetlać jako nową rzecz na liście. Przykładem takiego podejścia jest gmail, czy inbox. Ciężko zapanować nad poprawnym przebiegiem transakcji z Allegro, jeśli wszystkie wątki i transakcje wrzucimy do jednego worka. Natomiast dla osób, które używają poczty e-mail tylko do korespondencji z innymi osobami unibox będzie rewelacyjny.
Dodać muszę, że program całkiem nieźle radzi sobie z zarządzaniem pamięcią RAM. Po kilku dniach w tle, zużycie pamięci wyniosło średnio około 200 MB (lepszy okazał się jedynie Mail.app od Apple).

Najbardziej rozczarowuje jednak cena. Za wersję dla macOS zapłacimy 15,99 Euro (czyli ponad 70,00 PLN). Można jednak za darmo przetestować program, pobierając wersję trial pod tym adresem.

Wersja na iOS

wersja na macOS

Tagged under: , , , ,

Pin it

Niedyplomatyczny dyplomata, złośliwiec jakich mało, niecierpliwiec, maruda z niewyparzoną gębą, nieugięty despota, zawzięcie uparty... Taki jestem, ale gdybym nie był to czy byłbym tym, kim jestem...?

Website: http://www.1news.pl

Back to top