Najciekawsze newsy ze świata Apple i IT.

Pierwszy raz od 13 lat Apple notuje spadki zysków

Wczoraj Apple ogłosiło wyniki finansowe za Q2 2016 roku. Wszyscy czekali na to wydarzenie, a na giełdzie dało się czuć nerwową atmosferę, związaną z oczekiwaniem. Pierwszy raz od 13 lat Apple zanotowało spadki ze sprzedaży swoich produktów.

Na początek trochę liczb:

Sprzedaż produktów:

  • iPhone 51,1 mln sztuk (w minionym roku 61,2 mln sztuk -16%)
  • iPad 10,2 mln sztuk (w minionym roku 12,6 mln sztuk -19%)
  • Mac 4 mln sztuk (w minionym roku 4,5 mln sztuk -12%)

Przychody:

  • iPhone 32,8 mld USD (w minionym roku 40,3 mld USD, -18%)
  • iPad 4,4 mld USD (w minionym roku 5,4 mld USD -19%)
  • Mac 5,1 mld USD (w minionym roku 5,6 mld USD -9%)
  • inne: Apple TV, Apple Watch, Beats i akcesoria 2,1 mld USD (w minionym roku 1,7 mld USD +30%)
  • Usługi 6 mld USD (w minionym roku 5 mld USD +20%)

Łączne przychody wyniosły 50,5 mld USD, w stosunku do 58 mld USD rok wcześniej. Oznacza to spadek wielkości 13%.

Wielu z Was powie „Apple się kończy”. Osobiście daleki jestem od podtrzymywania tego typu twierdzeń. Na początek zaznaczyć trzeba, że nie tylko Apple zaliczyło tak duże spadki. Straty odnotowało większość firm z branży – w tym także Samsung. Firma co prawda przyzwyczaiła nas do magicznego zwiększania swoich przychodów i zysków, ale rzecz taka nie mogła trwać wiecznie. Rynek nie może rozciągać się w nieskończoność, a niektóre produkty jak iPad nie wymagają tak częstego odświeżenia dla wielu użytkowników, jak chcieliby tego inwestorzy. Koniem pociągowym dla Apple jest co prawda iPhone, ale uważam że dopiero wersja 7 zachęci użytkowników 6 do przesiadki. Usprawnienia modelu 6s nie były na tyle poważne, by zachęcić starszych użytkowników do zakupu nowej wersji. Pozytywnym odzwierciedleniem może być też obecny trend sprzedaży iPhona SE. Na chwilę obecną jest on wyższy niż zakładał sam producent. Oznacza to, że najchętniej wyciągają portfel na jego rzecz użytkownicy modelu 5 i starszych oraz użytkownicy Androida, którzy poszukiwali dobrego telefonu z ekranem nie większym jak 4″.

Apple kolejny raz podwyższyło płaconą dywidendę do 0,57 USD na akcję (z 0,52 USD), a także zapowiedziało zwiększenie skupu własnych akcji.

Tima Cooka przekonuje, że spółka jest stabilna w każdym segmencie produkcji (iPhone, iPad i Mac) oraz odnotowuje coraz większą ilość użytkowników, przesiadających się z urządzeń konkurencji, a usługi takie jak Apple Music radzą sobie bardzo dobrze (na chwilę obecną 13 mln subskrybentów.

Prezes spekuluje, że w kolejnym kwartale firma odnotuje przychody między 41 a 43 mld USD, co oznacza niestety kolejny spadek przychodów rok do roku.

Tagged under: , , ,

Pin it

Niedyplomatyczny dyplomata, złośliwiec jakich mało, niecierpliwiec, maruda z niewyparzoną gębą, nieugięty despota, zawzięcie uparty... Taki jestem, ale gdybym nie był to czy byłbym tym, kim jestem...?

Website: http://www.1news.pl

Back to top