Najciekawsze newsy ze świata Apple i IT.

Naukowcy odkryli kim jest Banksy

Banksy – tajemniczy grafik artysta. Autor wielu słynnych graffiti i murali. Od lat zastanawiano się kim jest ów Banksy. Naukowcy z Uniwersytetu Queen Mary w Londynie ustalili tożsamość tego brytyjskiego artysty. Jest nim Robin Ganningem – absolwent szkoły publicznej w Bristolu, który urodził się w 1974 roku.

Złowieszcza falanga napakowanych bronią helikopterów, z których jeden ma założoną wielką różową kokardę – to małe graffiti Banksy’ego będzie można kupić w przyszłym miesiącu na aukcji w domu aukcyjnym Julien’s w Los Angeles. Organizatorzy spodziewają się, że praca zostanie sprzedana za co najmniej 180 tys. dolarów.
Zagraniczne media spekulują, że prace Banksy’ego mogę osiągnąć w najbliższym czasie znacznie wyższe ceny, czego powodem ma być ustalona tożsamość artysty.

Banksy

 

Brytyjska gazeta „Independent” twierdzi, że naukowcy ustalili tożsamość Banksy’ego na podstawie siatki miejsc, w których najczęściej pojawiają się jego graffiti. Na siatkę tę nanieśli później miejsca, z którymi blisko związany był Robin Gunningham – mężczyzna w średnim wieku mieszkający w okolicach Londynu. To właśnie jego wskazało dziennikarskie śledztwo z 2008 r.

Profilowanie geograficzne nie daje narzędzi pozwalających na szukanie osoby, a na wytypowanie jej spośród wąskiego grona podejrzanych. Tak było w przypadku badań naukowców. Magazyn Mail On Sunday opublikował wyniki swojego śledztwa, które opierało się na poświadczeniach szkolnych kolegów Banksy’ego. Pozwoliło to przyjąć, że chodzi o Robin Gunningham. Całą metodologię uznać należy za niezwykle odważną, ponieważ przypomina naznaczanie mapy pinezkami, w miejscach gdzie pojawiały się prace Banksy’ego.
Z uwagi na fakt, że prace są anonimowe, a w międzyczasie pojawiło się wielu naśladowców ciężko wyłapać wszystkie charakterystyczne cechy jego obrazów. Do oceny wytypowano aż 140 jego prac i za każdym razem niezbędne było przeprowadzenie ekspertyz co do ich autentyczności.
Zebrane dotąd informacje zestawiono z punktami w Bristolu i Londynie, dzięki czemu udało się ustalić wzorzec: Robin Gunningham bywał w tych miejscach.

Banksy

 

Przeprowadzone badania trudno uznać za odkrywcze, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że Banksy to Gunnigham. Daje to do myślenia na temat motywacji naukowców. Oficjalnie praca zaprezentować miała możliwości geoprofilowania, które mogą ratować życie ludzkie w walce z seryjnymi mordercami oraz z terroryzmem. Jeden z członków zespołu w wypowiedzi dla Independent nazwał działalności Banksy’ego mikroterrozymem.

Jeśli na podstawie przeprowadzonego eksperymentu udało się zidentyfikować Banksy’ego to pozostaje pytanie o prywatność. Naszą prywatność w sieci. Działalność naukowców nie miała na celu skazania artysty za jego działalność, choć prawdopodobnie znalazłoby się wielu chętnych by wsadzić go za kratki. Stała się ona pokazaniem możliwości jakimi dysponują kryminolodzy.

Czy więc nasza wola pozostania anonimowym nadal będzie znaczyła to samo?

 

Tagged under: , , ,

Pin it

Niedyplomatyczny dyplomata, złośliwiec jakich mało, niecierpliwiec, maruda z niewyparzoną gębą, nieugięty despota, zawzięcie uparty... Taki jestem, ale gdybym nie był to czy byłbym tym, kim jestem...?

Website: http://www.1news.pl

Back to top