Najciekawsze newsy ze świata Apple i IT.

Gmail vs. Inbox – starcie najlepszych usług pocztowych od Google

Kocham Gmaila. To niedyskusyjne. Uważam, że to najlepsza dostępna dziś skrzynka pocztowa na rynku. Ale czy może być coś jeszcze lepszego? Jeszcze mądrzejsza skrzynka odbiorcza, bardziej intuicyjna i inteligentna?

Według Google może! Tym czymś jest inbox – nowa skrzynka do zarządzania wiadomościami e-mail, w stylu: „zero inbox”. Mechanizm skrzynki opiera się o traktowanie każdego maila, jako zadania do wykonania. Naszym celem jest sprawić, by tych zadań było zero. Inbox ma nam to ułatwić. Nikt nie lubi przecież zapchanych wiadomościami skrzynek mailowych.

Gmail vs. Inbox

 

Wspaniałe, prawda?! Wygląda to jeszcze lepiej na iPhonie (w porównaniu do Gmaila).

Można przypiąć najważniejsze wiadomości do górnej części skrzynki odbiorczej

Gmail ma gwiazdki, Inbox ma szpilki. Moim zdaniem, szpilki są bardziej użyteczne. Chociaż w Gmailu można filtrować skrzynkę tak, by pokazała tylko elementy oznaczone gwiazdkę, to w inbox jest to łatwiejsze – wystarczy na górnej belce przesunąć przełącznik „szpilki”.

Każdy przypięty w ten sposób email wyświetla się na szczycie listy wiadomości i czeka aż coś z nim zrobisz. Jeśli jest coś, co wymaga uwagi w pierwszej kolejności, przypięcie szpilką będzie o wiele bardziej produktywne, niż oznaczenie gwiazdką. Szpilki są niezwykle przydatne – zwłaszcza jeśli masz w nawyku archiwizować maile.

Możesz zarchiwizować całą partię maili jednym kliknięciem.

Podczas używania Gmaila, zawsze szukałem sposobów, aby szybko przetwarzać wszystkie moje nieistotne maile –  rzeczy takie jak powiadomienia już odczytanych wiadomości lub ofert, którymi jestem zainteresowany tylko raz na jakiś czas.

W Gmailu, robiłem to przez  „wybierz wszystkie, odznacz kilka, archiwuj wszystko, kolejna strona, powtórz”. Używanie skrótów klawiszowych niewiele pomagało.

W inbox, można po prostu kliknąć ikonę „oznacz jako gotowe” nad każdą grupą, zamiatać oznaczać wszystkie elementy z osobna.

przypinanie

Funkcja przypomnień dla rzeczy do zrobienia później.

Każdy z Was zna pewnie taką aplikacją jak Any.Do, która posiada funkcję odkładania rzeczy do zrobienia na później. Inbox wyposażony został również w podobny mechanizm.

Można odłożyć e-mail na wieczór, jutro, w przyszłym tygodniu, albo samodzielnie wybrać czas, a nawet miejsce kiedy chcesz do nich powrócić. Każdy odłożony e-mail przenoszony jest do kategorii „odłożone” w menu po lewej stronie i znika nam ze skrzynki odbiorczej na stronie głównej.

Odkładanie e-maili

 

Wbrew wrażeniu, zauważyłem że odkładanie rzeczy na później uczyniło mnie bardziej produktywnym. Wynika to z tego, że mam je cały czas pod kontrolą. W Gmailu pozostawiałem niektóre rzeczy jako nieprzeczytane. Potrafiły tak wisieć sobie w mojej skrzynce nawet miesiącami.

Odkładanie wiadomości na później to jedno, bo w inbox istnieje jeszcze coś…

Przypomnienia wewnątrz skrzynki odbiorczej

Inbox to potężne narzędzie do zarządzania mailami. Na bieżąco analizuje odebrane e-maile i na ich podstawie oferuje pakiet przypomnień, takich jak: „wyślij zdjęcie lub plik”, „zadzwoń do…”, „kup…”, „zrób…” itp.

Przypomnienia

 

Minimalistyczny interface stworzony przez Google, udowadnia że zarządzanie mailami nie musi być skomplikowane i jednym kliknięciem da się zaplanować nasze zadania na przyszłość.

Korzystanie z inteligentnych odpowiedzi na Android i iOS

Niedawno Google ogłosił na swoim oficjalnym blogu, że inbox dla systemów Android i iOS będzie jeszcze sprytniejszy, a to za sprawą sporych ułatwień dla zbyt leniwych ludzi – takich jak ja 😉

Jeśli inbox stwierdzi, że jesteś w stanie odesłać gotową odpowiedź to pokazuje trzy opcje na dole każdego otwartego maila.

Odpowiedzi

Można przetwarzać skrzynkę z prędkością światła, nawet na telefonie komórkowym

Gmail vs Inbox

 

Oto krótki pogląd sytuacji, kiedy wykonamy swipe w lewo lub w prawo na wybranym mailu w telefonie. W Gmail, przesuwając palec w lewo spowoduje wyświetlenie informacji o możliwości zarchiwizowania wiadomości.

Reakcja inboxa jest nieco bardziej naturalna. Przesuwając palcem w lewo mogę odłożyć wiadomość na później, w prawo – zarchiwizować ją (czy oznaczyć jako gotową).

Nadal możesz korzystać z funkcji Gmaila, jeśli musisz…

Cały inbox to tak naprawdę nowy interface użytkownika nałożony na Gmaila. Jeśli z jakichś powodów musisz wykonać inne czynności w Gmail, wystarczy że klikniesz z lewego menu skrót do niego, a przeniesiony zostaniesz do starej skrzynki odbiorczej.

Istnieje jednak kilka powodów, z powodu których inbox nie jest dla Ciebie.

Pisząc ten artykuł, zdałem sobie sprawę, że prawdopodobnie istnieje wiele ludzi, którzy są już głęboko zakorzenieni w obsłudze Gmail, którzy nie mają ochoty, ani czasu zmieniać swoich przyzwyczajeń. Jest jeszcze kilka innych argumentów, dzięki którym stwierdzisz, że inbox nie jest dla Ciebie.

 1. Jeśli nie używasz konta Gmail / Google Apps.
 2. Wolisz trwale usunąć e-maili niż je archiwizować (chociaż to da się wybrać w ustawieniach).
 3. Brak możliwości wstawiania załączników z Dysku Google.
 4. Brak możliwości przelewania pieniędzy (w PL i tak usługa ta jest niedostępna).
 5. Ograniczone możliwości wstawiania zdjęć z Google Zdjęcia.
 6. Wbrew pozorom czasami trzeba kliknąć więcej razy, niż w Gmailu, by przeczytać wiadomość np. z wątku forum.
 7. Nienawidzisz nadmiernego porządku.
 8. Nienawidzisz nowych rzeczy.

Jeśli jednak artykuł przekonał Cię do zmiany, wystarczy pobrać inbox na Androida lub iOS lub po prostu zacząć korzystać ze skrzynki przez: http://inbox.google.com

Koniecznie dajcie znać, jakie są Wasze wrażenia z używania inbox.

Tagged under: , , , , ,

Pin it

Niedyplomatyczny dyplomata, złośliwiec jakich mało, niecierpliwiec, maruda z niewyparzoną gębą, nieugięty despota, zawzięcie uparty... Taki jestem, ale gdybym nie był to czy byłbym tym, kim jestem...?

Website: http://www.1news.pl

 • Pingback: Aplikacje mobilne dużo lepszej jakości od desktopowych - - 1news.pl()

 • krzysztof

  Inbox jest jeszcze mocno niedopracowany. Jeśli chcesz dodać lub usunąć inne konta pocztowe i tak musisz wrócić do Gmaila. Czemu ma służyć zrzucenie gwiazdek w mailach? Powiązanie maili z zadaniami i przypomnieniami jest słabe bo przypomnienia to jednak nie zadania. Google nie ma usługi do zarządzania zadaniami.
  Inbox jest absolutnie niekonfigurowalny. Gmail tak.
  Inbox to krok w bok. Nie do przodu.
  Szkoda ze google nie kontynuował projektu Wave. To był postęp. W podobnym kierunku zaczynają zmierzać inni. Np. Zoho. Ale Wave był już kilka lat temu.

  • Masz rację. Zgadzam się w 100%.Tym bardziej dziwi mnie to, że tak duża firma jak Google nie potrafi przysiąść i zrobić coś jak należy. Posłużę się przykładem konkurencji – Microsoft Outlook w wersji mobilnej (tego desktopowego nie znoszę) jest dużo lepszy od inboxa. Wiem, że to nie jest zasługa Microsoftu, ponieważ przejęli firmę, która wyprodukowała tego klienta, ale to i tak wstyd dla Google, że od dnia premiery Inboxa (1,5 roku) nie potrafią zrobić kompletnie nic by było lepiej. A jest dużo do zrobienia. Są jeszcze inne aplikacje jak AirMail. Google stać by kupić ich producenta… Może wtedy inbox byłby używalny…

Back to top