Najciekawsze newsy ze świata Apple i IT.

Apple przenosi iCloud na serwery Google

Wczoraj w sieci pojawiły się informacje o tym, że Apple zamierza przenieść całą swoją chmurę – czyli iCloud do Google. Zdziwią się wszyscy, którzy myśleli że Apple przechowuje dane, znajdujące się w iCloud na własnych serwerach. Niestety tak nie jest. Do tej pory wszystko to, co znajduje się w iCloud fizycznie leży na serwerach Amazonu.

Dlaczego? Wydaje mi się, że:
po pierwsze:
Apple nie posiada u siebie wystarczającej liczby serwerów, mogących obsłużyć dane klientów na taką skalę jakim jest iCloud. Każdy posiadacz iPhone’a, czy każdy posiadacz Macbooka mimo tego, czy chce czy nie, przechowuje jakieś dane w iCloud. Mogą to być dokumenty, może być muzyka, filmy, kopie zapasowe (np. automatyczna kopia zapasowa iPhone’a), czy w końcu pliki systemowe (jak ustawienie niektórych aplikacji, stany gier, itd.).

Amazon UK Distribution Centre

Amazon UK Distribution Centre

Po drugie:
Nie oszukujmy się – wszystkie usługi sieciowe, jakie stworzyło Apple były do tej pory krótko mówiąc przeciętne (czasem nawet beznadziejnie przeciętne). Wiele z tych usług miało sporo problemów – jak mobile.me, zastąpiona przez iCloud. Usługi te były znienawidzone przez użytkowników, a później przez samo Apple. Na konferencji, na której pokazano iCloud, sam Jobs przyznał, że mobile.me było beznadziejnie do dupy. Ciężko się z tym nie zgodzić. Patrząc nawet dzisiaj na iCloud, ma się wrażenie że coś jest z nim nie tak. Wysłana książka w iBook na Macbooku potrafi godzinami synchronizować się, zanim stanie się widoczna na iPadzie. Największą jednak dla mnie bolączką jest brak możliwości usunięcia danych z nośników np. z telefonu, z możliwością pozostawienia ich w iCloud. Chcesz mieć coś w iCloud to musisz mieć to zapisane wszędzie, zalogowany jesteś do iCloud, a więc: wysyłając książkę z telefonu do chmury iCloud, książka ta ściągnie się i na Macbooku i na iPadzie. Czyż nie jest to chore? Podobna sytuacja dotyczy zdjęć – co z tego, że automatyczna kopia zapasowa wysyłana jest do chmury, jak te same zdjęcia nadal posiadać muszę w telefonie, te same zdjęcia widać w iPadzie i te same zapisują się na dysku w Macbooku. Nie tak to moim zdaniem powinno wyglądać.

Po trzecie:
Po ostatnich ostrych walkach słownych z FBI, które chce posiadać możliwość dostania się do każdego iPhona, Amazon zdecydował wycofać szyfrowanie ze swoich urządzeń. Domyślam się, że skoro urządzenia Kindle pozbawione zostaną szyfrowania danych, Apple zaczęło obawiać się o dane znajdujące się w chmurze, a przechowywane na serwerach Amazonu. Co prawdą są one szyfrowane, ale mając coś u siebie fizycznie zawsze łatwiej jest dostać się do tych danych, czy przekazać je dalej – choćby do FBI.
Google z kolei dosyć mocno popiera stanowisko Apple w sprawie odmówienia przekazania kluczy szyfrujących czy stworzenia tylnej furtki w iPhonie dla FBI. Obie firmy, mimo że zacięcie ze sobą konkurują, w wielu miejscach zgadzają się ze sobą. Poza tym każdej z nich zależy na tym samym – bezpieczeństwu danych użytkownika.

Google Drive

Google Drive

Niezależnie od tego, jakie są prawdziwe powody chęci przeniesienia serwerów iCloud z Amazonu do Google, moim zdaniem – jeśli poprawi to bezpieczeństwo to jestem stanowczo na tak. Stanowczo na tak jestem także, patrząc na usługi sieciowe samego Google. Google Drive jest bezkonkurencyjne, jeśli chodzi o jego obsługę sieciową. To samo dotyczy Zdjęć Google. Jeśli więc kiedyś będę mógł wysłać zdjęcia z iPhona do iCloud, a następnie usunąć je na urządzeniu bez obawy o skasowanie tego zdjęcia w chmurze to będzie to chyba najbardziej wyczekiwana przeze mnie zmiana w usługach Apple.

Tagged under: , , , , , , ,

Pin it

Niedyplomatyczny dyplomata, złośliwiec jakich mało, niecierpliwiec, maruda z niewyparzoną gębą, nieugięty despota, zawzięcie uparty... Taki jestem, ale gdybym nie był to czy byłbym tym, kim jestem...?

Website: http://www.1news.pl

Back to top